How Much Is A Big Mac In Hawaii?

What does McDonald’s in Hawaii serve?

Special Menu at McDonald’s HawaiiFried Haupia (and Taro) Pies.

Haupia (sometimes called “coconut pudding”) is a traditional Hawaiian coconut dessert that has a consistency halfway between pudding and jelly.

Spam, Portuguese Sausage, Eggs, and Rice.

Fried Apple Pies.

Saimin (Noodle Soup) …

Hawaiian Iced Tea and Kona Coffee..

What does a hamburger cost in Hawaii?

Ingredients cost the most in Hawaii, where a single burger adds up to $2.75. They’re more than 50 cents cheaper in Arizona, where each burger runs an average of $2.16. How does your state stack up?

How much money do I need for a week in Hawaii?

A vacation to Hawaii for one week usually costs around $1,876 for one person. So, a trip to Hawaii for two people costs around $3,753 for one week. A trip for two weeks for two people costs $7,505 in Hawaii.

How much is a cup of coffee in Hawaii?

The most expensive nationwide is Honolulu, where a cup of coffee costs an average of $7.56. The costs needed to transport coffee to Hawaii is clearly passed onto the consumers in paradise.

Is Hawaii a good place to live?

Hawaii, no surprise to those who live here, continues to be ranked as one of the best places to live. Hawaii, per this latest report by financial news and opinion website 247wallst.com, ranks as the fourth best state to live in in the country.

How bad are mosquitoes in Hawaii?

Mosquitoes OK, OK, mosquitoes do exist in Hawaii, but compared with many other tropical destinations, mosquitoes are amazingly absent here. While you may get bites while hiking near a river or when the trade winds die down, Hawaii’s strong breezes make beach-side, sunset enjoyment largely hassle-free.

How much are eggs in Hawaii?

Costco vs. Don Quijote, Foodland, Safeway, and TimesBest price average on Oahu at:Whole milk, 1 gallon jug (cheapest brand)$4.99$4.72Carrots, 1 lb., loose1.071.49Eggs, 12 large, Grade A (cheapest brand)2.612.87Broccoli crowns, 1 lb.1.712.4239 more rows•Feb 4, 2017

How much does rent cost in Hawaii?

Living in Hawaii and Housing CostCOUNTYAVERAGE RENT*INCOME NEEDEDHawaii (Big Island)$1,194$22.96/hour or $47,760/yearHonolulu (Oahu)$1,985$38.17/hour or $79,400/yearKauai$1,238$23.81/hour or $49,520/yearMaui (includes Molokai and Lanai)$1,286$24.73/hour or $51,440/year1 more row

What is the cheapest way to move to Hawaii?

But with a little ingenuity, you can afford to live in Hawaii.Inexpensive Housing. Choose your location carefully. … Groceries and Meals. Save money on food by buying in bulk at large discount stores, such as Costco or Sam’s Club. … Daily Living. Use public transportation whenever possible. … Other Considerations.

Is McDonald’s more expensive in Hawaii?

A McDonald’s burger costs more than twice as much in Juneau, Alaska as it does in Conway, Arkansas ($4.82 vs $2.24). Hawaii and Alaska take 40% of the top ten most expensive places, likely because of the increased shipping costs of these more remote states. The median price for a quarter pounder with cheese is $3.52.

How much is a gallon of milk in Hawaii?

For example, a gallon of whole milk on Oahu can be $8.99 – the cheapest at Costco for $4.99 a gallon. Broccoli is at $3.79 a pound, bulk carrots at $1.59 a pound. And yes, while buying local is encouraged, the cost of Hawaii grown mangos are at about $6.99 a pound. Four rolls of toilet paper will be about $6.

How much is a loaf of bread in Hawaii?

Food pricesMarkets[ Edit ]Loaf of Fresh White Bread (1 lb)4.11 $Rice (white), (1 lb)2.42 $Eggs (regular) (12)4.48 $Local Cheese (1 lb)6.45 $10 more rows

How much does a Coke cost in Hawaii?

Cost of Living in HonoluluRestaurants[ Edit ]Domestic Beer (1 pint draught)6.00 $Imported Beer (12 oz small bottle)7.50 $Cappuccino (regular)5.56 $Coke/Pepsi (12 oz small bottle)2.41 $62 more rows

How much does a McDonald’s hamburger cost in Hawaii?

McDonald’s Menu PricesFoodSizePriceHamburger$2.49Cheeseburger$2.79Mighty Kids Meal Includes Small French Fries, Side & DrinkChicken McNuggets6 Pc.$3.99143 more rows

What is the average cost of a meal in Hawaii?

Although the following figures are average estimates on what you might spend on necessities and fun in Hawaii, they may help you when planning your vacation budget: Breakfast and lunch: $8 to $16 per person. Dinner: $14 to $25 per person. Gourmet meal: $25 to $55 per person.

How much is a Coke in Hawaii?

List of prices in Honolulu, Hawaii Current as of Sep 2020.Food[Edit]0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket$5.341 bottle of red table wine, good quality$172 liters of coca-cola$3.05Bread for 2 people for 1 day$3.3955 more rows